Starobarska narodna nošnja u fokusu prvog dana manifestacije DANI NEMATERIJALNE KULTURNE BAŠTINE BARA u Kući maslina 🕊️
Izvršna direktorica Kuće maslina, dr Marija Markoč, pozdravila je sve prisutne porukom da su Dani nematerijalne kulturne baštine Bara manifestacija koja je pronašla svoj dom, i koja predstavlja krunu sedmice na izmaku, u kojoj je obilježen međunarodni dan žena u ruralnoj zajednici i svjetski dan hrane, ukazujući na značaj autohtonog bogatstva barskog područja.
Dr Anastazija Miranović, istoričarka umjetnosti, muzejska savjetnica i predsjednica NK ICOM CG, otvorila je drugo izdanje manifestacije riječima zahvalnosti prema Kući maslina kao domaćinu i naglasila da se ovim programom stavlja u fokus bogato nematerijlano kulturno nasljeđe Bara, kao neiscrpno vrelo različitih identiteta, tradicija, običaja, narativa, vještina i umijeća, koji su vjekovima produkovali splet živućeg multikulturalizma ovdašnjih prostora.
O značaju zaštite, očuvanja i valorizacije nematerijalne kulturne baštine govorila je etnološkinja Tanja Vujović, a o značaju očuvanja etnološkog nasljeđa različitih identiteta Crne Gore na primjerima narodnih nošnji etnološkinja Ljubica Miličić.
Na značaj i neophodnost preventivne konzervacije u očuvanju kulturnih dobara Crne Golre ukazala je konzervatorska savjetnica Magdalena Radunović, a o nošnjama primorja i primjerima mjera zaštite govorila je mr konzervatorska savjetnica Marina Šoć.
Konzervacije crnogorske nošnje kroz pojedinačne primjere divno je predstavila mr Ana Abramović Orlandić. Oduševljenje svih prisutnih nastupilo je tokom prezentacije „Narodne nošnje Bara – nasljeđe u projektu“, u organizaciji Olje Fatić i istoričarke Draginje Radonjić, ispred NVU Edukativni centar.
U drugom segmentu prvog dana manifestacije, profesor Neđeljko Đurović predstavio je običaj iznošenja šestanskog banira (ranke), dok je profesor Dejan Paladin govorio o tradiciji iznošenja kamena na Velju mogilu za Spasovdan.
© 2024 Kuća maslina / Sva prava zadržava
Created with ♥ by KaBARilo WDS